Artykuły,  Wydarzenia

Polowanie na papugę

Witajcie kochani,

Jak pewnie część z Was wie, że jestem Tutorem i działam w Akademii Przyszłości tak wiele z Was się tego wkrótce dowie. Wraz z moją podopieczną postanowiłyśmy wyjść i spędzić miło czas, nie tylko nad książkami. Dziewczynka bardzo chciała zobaczyć papużki, ponieważ wcześniej nie miała okazji do tego typu wyjścia. Dlatego w ramach nagrody uznałam, że w końcu dam się namówić i pójdziemy. W końcu nie tylko trzeba myśleć o szkole czy obowiązkach ale czasami warto pomyśleć o sobie. Papugarnia Carmen w Łodzi to jedno z trzech miejsc w Polsce, gdzie możemy zobaczyć kolorowe ptaki.

Jedną z wielu papug, która mnie zachwyciła i niezwykle zaciekawiła to konura słoneczna. Gatunek ten występuje w północno-wschodniej części Ameryki Południowej. Papuga ma gruby i czarny dziub. Charakteryzuje się pomarańczową „twarzą”, spodem i gdzieniegdzie ogonkiem. Reszta ciała od góry jest bardziej żółta. Skrzydełka pokryte są pięknym zielonym kolorem. Jej nóżki są szare a ogonek pokryty w niektórych miejscach kolorem granatowym jak i żółtym. Mierzy ok. 30 cm. Lubi sobie dobrze zjeść ale bardzo hałasuje. Od razu widać jakie ma bystre oczka.

 

Kolejną papużką, która pozwoliła sobie zrobić zdjęcie to Amazonka Niebieskoczelna. Jest to średni ptak z rodziny papugowatych, przeważnie jego rozmiary sięgają między 37 a 40 cm. Mieszkają one we wschodniej części Brazylii, w Paragwaju oraz Północnej Argentynie. Żywią się kiełkami.

 

Bardzo popularne są także malutkie modrolotki. Papużki są gatunkiem ptaków z rodziny papug wschodnich. Modrolotka to gatunek który jest bliski wyginięcia. Zasiedlają one mniejsze wyspy Nowej Zelandii. Papużki są dosyć płochliwe ale lubią towarzystwo. Nazywane są również papugami kozimi. Jest to tak naprawdę gatunek „wszystkożerny”.

Moją uwagę bardzo zwróciła Ara Severa – Ara Kasztanowoczelna. Papuga ma przeważnie między 46 a 51 cm. Zamieszkuje ona Północną połowę Ameryki Południowej. Żywią się one nasionkami, owocami i kwiatkami. Papugi te są zielone z czarnymi dziobami. Bardzo się z nimi zaprzyjaźniłam. Lubią sobie czasem „pogadać” 🙂 Są to także rzadkie gatunki ptaków i dają się niezwykle szybko oswoić.

 

W Papugarni można zobaczyć Kakadu. Są dwa rodzaje ich. Białe kakadu, które jest endemitem czyli rzadko spotykanym gatunkiem. Zamieszkuje ono tylko wyspy w Indonezji. Między innymi jest to Halmaheran, Bacan, Tidore, Kasiruta oraz Mandiole. Ich ciało ma ok. 48 cm. Ludzie chętnie je biorą do domu, ponieważ są to ptaki, które szybko przywiązują się do ludzi. Niestety trzeba na nie bardzo uważać, bo pomimo swojej wielkiej inteligencji i łatwej tresurze, są one bardzo buntownicze. Nie można pozostawiać ich bez opieki powyżej kilku godzin. Potrafią wściec się i narobić bałaganu. Lecz są bardzo towarzyskimi istotami.

Drugim rodzajem jest Kakadu Różowe. Zamieszkuje ono praktycznie całą Australię. Papugi mają do ok. 38 cm długości. Żyją sobie w licznych stadach, najczęściej przy zbiornikach wodnych w miejscach żeru i odpoczynku. Na terenach rolniczych lubią żywić się kłosami trawy, kiełkami, zbożem a także.. owadami.

Bardzo zachwycającym gatunkiem papugi jest Eclectus roratus czyli Barwnica Zwyczajna zwana Lorą Wielką. Papugi pochodzą z Wysp Salomona, Nowej Gwinei a także północno-wschodniej Australii. Lory są bardzo inteligentnymi ptakami, towarzyskimi i bardzo ceniącymi sobie dużą przestrzeń. Lubią zwiedzać każdy kątek w domu jak i wszędzie indziej, są niezwykle ciekawe i gadatliwe. Bardzo łatwo rozpoznać samicę od samca. Samiczki są czerwone i niebieskie na górze oraz mają czarne dzioby. Natomiast płeć męska jest jaskrawo zielona z jasnymi, pomarańczowymi dziobami. Ich długość sięga blisko 29-39 cm.

         

 

 

Na koniec chciałabym Wam przedstawić jeszcze jeden gatunek Ar. Ara Zielonoskrzydła czyli Ara chloropterus, zamieszkująca lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Południowej. Ich ubarwienie jest bardzo intensywne, pokryte czerwonością jak i niebieskim oraz zielonym kolorem. Długość papug sięga do 95 cm, a waga aż do 1kg i 700 gramów.
 

Papugarnia jest jednym z ciekawych miejsc, gdzie można naprawdę miło spędzić czas. Miejsce nie jest ogromne ale spore. Mieszka w nim ok 150 papug wielu fascynujących gatunków. Wierzcie mi, imiona też mają ekstra. Carmen oferuje również wariant zorganizowania urodzin dla dzieciaków. Koszta nie są ogromne a zabawa naprawdę ciekawa. Myślę, że dzieci chętnie chciałyby zabrać swoim kolegów i koleżanki do takie miejsca. Takie przyjęcie także oferuje malowanie swojej papugi jak i robienia zdjęć sobie z nimi. Mam nadzieję, że was zachęciłam do odwiedzin w Carmen. Ale uważajcie 😉 Ja do dzisiaj mam ślady pazurów 🙂 Dajcie znać w komentarzach bądź na maila, czy macie swoje papugi w domu, a może chcielibyście mieć ? Mieliście styczność z takimi miejscami ? Podzielcie się swoimi wrażeniami kochani !

Trzymajcie się,

@CathyRadzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.